Malonákladovým tiskem řešíme ty zakázky, které by už nebylo efektivní tisknout ofsetovou technologií. Malonákladový tisk v naší tiskárně zahrnuje dvě technologie: digitální duplikace a xerografie. V souvislosti se změnami struktury Českých drah se tištěné náklady snižují a stále větší počet zakázek vyrábíme těmito technologiemi.

Digitální duplikace

Je vhodná pro tisk levných jednobarevných tiskovin do formátu A3 v nákladech od padesáti do několika set kusů, jako jsou různé staniční formuláře, předpisy nebo sešitové jízdní řády. Umožňuje rychlý a levný tisk zakázek od 50 do několika stovek kusů formátu A3 v kvalitě 300 dpi. Náklady na tisk jsou závislé na vytištěném množství.

Xerografický tisk

na produkčních zařízeních nemá přímé náklady na tisk závislé na vytištěném množství, je proto vhodný pro výrobu desítek ale i jednotek výtisků. Je také efektivnější než ofset při výrobě plnobarevných tiskovin ve vysoké kvalitě v nákladech až do několika stovek kusů.

Digitální duplikace

je někdy také nazývaná jako risografie nebo dokonce jako „maloofset“. Stroj si sám připraví a zavede tiskovou matrici (master) metodou propálení mikrootvorů, kterými protlačuje barvu, jež se otiskuje na papír. Tisknout lze přímo z předloh položených na skleněnou desku, podobně jako u kopírek. Duplikátory umožňují také soutisky více barev,které se provádějí výměnou bubnové jednotky, je však nutno počítat s nízkou přesností soutisku. Přístroj umožňuje tisk na savý papír (včetně samopropisu), potisknout může i samolepky, obálky nebo karton.

Naše tiskárna je vybavena dvěma jednobarvovými duplikátory japonské firmy Duplo: Duprinter DP-4035 a Duprinter DP-43S, umožňující potisknout 4500 archů formátu A3 za hodinu. Rychlost je možno zvýšit až na 7000 průjezdů za hodinu, avšak za cenu snížení kvality tisku.

Xerografie

je vlastně obvyklý laserový tisk. Pro tuto technologii je naše tiskárna vybavena produkčním strojem Xerox C 1000. Toto zařízení je určeno k produkčnímu plnobarevnému tisku. Nabízí širokou škálu služeb a aplikací od malonákladového tisku dle požadavku „Print on Demand“ a „Just in Time“ až po tisk personalizovaných dokumentů.

Výrobce u tohoto stroje udává produktivitu až 6000 jednostranných plnobarevných výtisků formátu A4 za hodinu, rozlišení 2400 x 2400 dpi, tiskový rastr 150 až 600 lpi, gramáž papíru 64–350 g/m2 oboustranný tisk a maximální velikost papíru 330 x 488 mm. Stroj je vybaven ripovací stanicí Xerox DSP50 se spektrofotometrem X-Rite DTP20 pro přesnou barevnou kalibraci umožňující špičkovou kvalitu výtisků. Ripovací stanice podporuje datové formáty: PS3, PDF 1.5/PDF/X, TIFF, TIFF/IT, PCL5c, PCL6XL, ASCII. Dále je stroj vybaven skenerem Xerox FreeFlow Scanner 665 pro produkční digitalizaci do formátu PDF. Výrobce uvádí výkon až 60 str./min. s rozlišením do 600 dpi.

Příjem zakázek
Tel.: 972 741 204
tiskarna@zc.cd.cz

Spočítejte si hmotnost zakázky
 1. Formát
  Neplatný vstup
 2. Gramáž papíru
  Neplatný vstup
 3. Počet kusů
  Neplatný vstup
 4. Hmotnost v kg
  Neplatný vstup

Posilujeme digitální tisk

Tiskárna Českých drah na konci letošního léta nahradila starou technologii X 1000 od Xeroxu novým digitálním barevným produkčním strojem Xerox Iridesse, který je první instalací tohoto zařízení v Olomouci a zároveň nejdelší instalovanou konfigurací na Moravě. Zároveň jsme digitální tisk rozšířili o černobílý produkční stroj Xerox D 125. Horkou novinkou je aktuální instalace velkoformátového laserového tiskového zařízení KIP 940, který umožňuje produkci až 390 metrů čtverečních plnobarevně potištěného papíru z rolí i archů v plakátové kvalitě.

 

© 2020 České dráhy, a.s. | Zásobovací centrum Tiskárna Olomouc | Tvorba webových stránek carl.cz